Gastrit Hastalığı

gastirt, gastirt ağrısı,

Aç kalmak gastriti azdırır mı?

Gastritin türüne göre değişir. Bazılarında aç karnına şikayetler daha yoğunken bazılarında yiyecek sonrası şişkinlik, gerginlik, gaz ve geğirti benzer biçimde yakınmalar mevcuttur. On iki parmak bağırsağı ülseri olanlar sık acıkır, açlıkta ağrıları artar.

Sigara ve alkolün gastrit üzerinde bir etkisi var mı?

Sigaranın sindirim sistemi üzerinde bir çok negatif tesirleri var. Hem yiyecek borusunda hem de midede koruyucu olan mükoz salgısını azaltır, mide mukozasındaki kan dolaşımını bozar. İyileşmeyi geciktirir. Sadece hiçbir süre tek bir niçin olarak ‘Sigara ülser yapar’ diyemeyiz. Sigaranın ülseri artırıcı bir etkisi olabilir. Alkolün hem direkt tahriş edici aynı zamanda uzun süre kullanıldığında bağışıklık sistemine zarar verici etkisi söz mevzusudur.

Tedavide hastanın payı ne?

Tedaviyi üç aşamada incelemek gerekir. Hastanın yapabileceği şeyler, doktorun yapabileceği şeyler ve hastayla doktorun birlikte yapabilecekleri. Hasta kesinlikle tertipli beslenmeye özen göstermeli, daha pozitif, daha azca sorunlu bir yaşam biçimi için çaba göstermeli, bir de organik bir mesele olup olmadığı belirlendikten sonrasında doktor denetimünde tedavi yapılmalı.

mide yanması,

Gastritte tedavi süresi nedir?

Helicobacter pylori‘ye bağlı gastriti olan bir hastanın tedavisi bir ile iki hafta içinde süre gelir. Hastanın tedavisi tamamlandıktan sonrasında yine bir endoskopi yapılmasına gerek kalmamıştır. Çünkü nefes veya dışkı testi ile midedeki bakterinin yok edilip edilmediği anlaşılır. Bu, tedaviden bir-iki ay sonrasında meydana getirilen bir testtir. Tedavinin maliyeti hekim muayenesi, endoskopi ve ilaçlar şeklinde düşünülürse 200 milyon lira ile 1 milyar lira içinde değişir. İlaçların fiyatları da firmalara gore değişiklık gösterebilir. Ayrıca tabip muayeneleri de hastanelere göre değiştiği için gastrit tedavisinde tedavinin maliyet yelpazesi geniş.

Romatizmal ilaçlara bağlı ülserde ise ilaçları kesip asit salgılanmasını bastırıcı ve mide mukozasını koruyucu ilaçlar veriyoruz. Bu amaçla en sık kullanılan ilaçlar proton pompası inhibitörleri (PPI) denilen ilaçlardır. Bir oldukça farklı tipi vardır. Etkinlikleri birbirine yakındır. Bunlar mideden asit salgılanmasının son basamağını güçlü şekilde bloke ederler. Bu ilaçlar çoğu zaman bir ay kullanılır. Hastalığa neden olan romatizmal ilaçların diğer hastalığın tedavisi açısından kesilmesi mümkün değilse o zaman mideyi korumak amacıyla bu ilaçlar daha uzun süre kullanılır.

Gastritin yaşı olur mu?

Romatizmal ilaçlara bağlı gastrit ve ‘otoimmun gastrit’ (bağışıklık sistemine bağlı) 50’li ve daha ileri yaşlarda sık görülüyor. Ama helicobacter pylori gastriti her yaşta, hatta çocuklarda bile görülebilir.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir