Adaçayı Faydaları

adaçayı çayı, adaçayı, adaçayı çayı faydaları,

Adaçayı içmesi çok keyifli olan bir çaydır, farklı çay türlerinin özellikleri gibi adaçayınında yumuşak bir içimi vardır. Rengi griye benzer yeşildir ve damarları çok bellidir. Kurutulmuş yaprakları ya da toz şeklinde saklanabilir. Adaçayı’nın faydaları oldukça fazladır ve çok fazla kullanılır. Adaçayı faydaları saymakla bitmez.

Adaçayını demlerken dikkat edilmelidir. 2 ya da 3 çay kaşığı üzerine kaynak suyu döküp beş ya da on dakika beklettikten sonra içerseniz acı bir tadı var ise adaçayı çok gelmiştir, içine birkaç damla limon sıkar ve bal eklerseniz içilebilir duruma gelir günde bir ya da iki fincan içilebilir. Ayrıca adaçayı, yemeklerde baharat olarak da kullanılabilir.

Adaçayı terlemeyi azaltma etkisi vardır. Menopozda etkili bir şekilde kullanılır, vücutta toksinleri ve enfeksiyonları atmayı sağlar, bronşit ve astım olan kişilere baharat olarak tavsiye edilir. Kemiklerin güçlenmesi için k vitamini yüksek miktarda barındırır. Ayrıca organik bir adaçayında c vitamini yönünde daha zengindir besin değeri ise taze olan adaçayında daha fazladır.

Hafızayı güçlendirme ve Alzheimerin tedavisinde kullanılıyor. Yan tedavi olarak adaçayı kullanımı yüksektir.

adaçayı bitkisi, adaçayı, adaçayları, yeşil adaçayı,

Beyin fonksiyonlarıyla ilgili hastalıkların tedavisinde de kullanılır. Saçlarda kepek, yağlanma kafa derisinde enfeksiyonlar egzama tedavisinde durulama suyu olarak kullanılır. Gri ve beyaz saçlarda eski rengine döndüğü de söylenmektedir.

Adaçayı Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

  • İdrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmede yardımcı maddedir.
  • İnsan vücudundaki stresi azaltır.
  • Mantar tedavisinde kullanılır.
  • Egzama tedavisinde etkin rol oynar.
  • Menopoz belirtilerini azaltmaya yardımcıdır.
  • Safra kesesinin daha fazla çalışmasını sağlar.
  • Boğaz ağrısına ve şişkinliğine iyi gelir.
  • Kan şekerinin düşmesini engeller.
  • İnsanı sakinleştirir ve dinginleştirir.

Ayrıca; adaçayı ağız ve diş sağlığı açısından gargara suyu olarak kullanılmaktadır.

Herhangi bir ilaç kullanıyorsanız adaçayını kullanmadan önce mutlaka doktorunuzdan tavsiyeler alıp ona göre kullanılmalıdır. Hastalara kendi kafalarına göre bu tür bitkileri danışmadan içmemelidir.

Adaçayı genelde Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde doğal olarak yetişir. Ve çok eski dönemlerde kullanıldığı bilinmektedir. Adaçayı hamileler ve emziren kadınlar kullanmamalıdır ve doktoruna danışmalıdır. Adaçayı’nın sizin bünyenizde yan etkilerini fark ederseniz doktorunuza hemen başvurun.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir