Çocuklarda Obezite

çocuklarda obezite, obez çocuk, obez, şişko,

Çocuklarda obezite oldukça önemli bir konudur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki obez olanların büyük bir kısmında bu rahatsızlığın temeli çocukluk dönemine dayanıyor. Yani daha basit bir ifadeyle obezlik aslında; “çocukluktan bize kalan bir miras”! Ailelerde genel bir yanlış kanaat vardır; “kilolu bebekler veya kilolu küçük çocuklar daha sağlıklıdır”. Halbuki bu çok yanlış bir kanaattir; çocukların sağlık durumları hakkında kanaat sahibi olmak için kiloları yeterli değildir. Zayıf olduğu halde oldukça sağlıklı çocukların olduğu ve kilolu olduğu halde ciddi sağlık problemleri çeken çocukların olduğu unutulmamalıdır.

Çocuklar Obez Olur mu?

Evet! maalesef obezlik sadece ergen veya yetişkinlerde görülen bir rahatsızlık değildir. Pek âlâ çocuklarda da görülmesi mümkündür. Bu, bebeklikten dahi başlayabilen bir sağlık sorunudur. O sebeple erken teşhis diğer ahstalıklardaki gibi obezitede de önem arz etmektedir.

Çocuklar Neden Obez olur?

Çocuklarda obezliğin en önemli sebebi aslında ailedir. Anne babanın yanlış beslenme alışkanlıkları çocuklar tarafından birebir taklit edilir. Bu kötü beslenme alışkanlığı çocuklarımızı ilerde birer obez adayı yapar. İşin daha da kötü tarafı, temeli çocukluğa dayanan obezliğin tedavisi daha da zordur. Özellikle obez olan çocuklarda tedavi çok zordur çünkü; çocuklarda yetişkinlerde olduğu gibi bir irade kullanımı olamaz. Çocuklar ne yediklerinin hesabını yapamaz ve yaş itibariyle de şeker, çikolata ve tatlılara çok düşkün olurlar bu da tedaviyi daha da güçleştirir. Burada aileler için bir sınır koyacak olursak bir çocuğun kilosu olması gereken kilodan % 20 daha fazla ise endişelenmek gerekir. Çünkü çocuğumuz bir obezdir veya obez adayıdır bu durumda bir an önce ailece beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirme vaktimiz gelmiş demektir.

Çocuklarda Obezite En Çok Ne Zaman Görülür?

Çocuklarda obezliğin en sık görüldüğü yaşlar 5-6 yaşlar ve ergenlik dönemleridir. Özellikle bu kritik dönemlerde çocuklarımızın kilo kontrolünü iyi yapmalıyız. Bu konu hakkında yapılan bir araştırma sonucu oldukça ilginçtir. Yapılan bir araştırmaya göre 10-13 yaşları arasında aşırı kilolu olan çocukların yetişkinlikte obez olma olasılığı %80 ’dir bu oran oldukça yüksektir ve aileleri oldukça dikkatli olmaya davet etmektedir.

Hangi Çocuklarda Obezlik Daha Sık Görülür?

Yukarıda yapılan araştırmanın devamında elde edilen verilere göre; anne veya babadan herhangi biri obez ise çocuğunda obez olma olasılığı %50 ’dir. Hem anne hem de baba da obezlik varsa çocuklarda obezite olma olasılığı %80’dir. Bunların yanı sıra bir çocuğun obez olmasının nedenlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

 • Kötü beslenme alışkanlığı. (Bunda en büyük kabahat aileye aittir.)
 • Hareketsizlik. (Özellikle günümüzde apartmanlarda yetişen çocuklar çok fazla yani bu çocukların oyun alanları çok kısıtlı.)
 • Anne veya babada obezlik olması. (Yukarıda oranlardan bahsetmiştik.)
 • Tıbbi sorunlar. (Endokrin veya nörolojik sorunlar.)
 • Kullanılan bir takım ilaçlar. (Steroidler, bazı psikiyatrik ilaçlar.)
 • Çocuklarda görülen stres. “Çocuklarda da stres olur mu?” Demeyin! Asıl en büyük stresi çocuklar yaşar. (alışılan arkadaş çevresinden ayrılma, anne babanın boşanması, oyun oynayacak arkadaş bulamama, ailede görülen şiddet, enerjinin atılamaması, okulda başarısız olma korkusu vb.)
 • Depresyon, içe kapanıklık, asosyallik vb.

doktor, obez çocuk, obez çocuk ve doktor, obez çocuk doktorda,

Çocuklarda Obezite Nasıl Tedavi Edilir?

Her şeyden önce bu konuda bir hekime baş vurmak ve hekimle birlikte bir tedavi haritası çıkarmak gerekir. Burada dikkat edilecek husus; çocuklar uygulanacak tedaviyi tam olarak anlayamazlar ve yapmaları gerekenin önemini tam olarak kavrayamazlar bu nedenle çok iyi takip edilmeliler.

Bu konuda yapılması gerekenleri madde madde sıralarsak:

 1. Her şeyden önce aşırı kalori alımı önlenmeli ve çocuk bu konuda bilinçlendirilmeli hatta çocuğa bu konuda örnek olunmalıdır.
 2. Çocukların fiziksek olarak daha aktif olmaları sağlanmalıdır. (tabi ki çocukta fiziksel bir engeli yoksa.)
 3. Çocuğu kaygılandıracak onu içine kapatacak davranışlardan uzak durulmalı.
 4. Yemek öğünleri bir düzene sokularak abur cubur yemesi önlenmeli.
 5. Tv, bilgisayar vb karşısında bir şeyler yemesine mani olunmalı.
 6. Çocuğun okulda neler yediği takip edilmeli.

Not: Yiyecekleri çocuklara karşı bir ödül olarak kullanmamalı, bu konu çok önemlidir. Maalesef ülkemizde en fazla yapılan hatalardan biri de budur özellikle anneler çocukların davranışlarını kontrol altına almak için bu yola çokça başvuruyorlar. Şunu yaparsan şunu yiyebilirsin, şöyle yaparsan bunu yiyemezsin tarzında söylemler çocuğunuzu daha fazla strese sokabilir ve depresyon ve içe kapanıklılık sonucu obeziteye davetiye çıkartabilir.

Obeziteyle savaşırken çocuklara moral verilmeli, onlara küçük ve ulaşılabilir hedefler konulmalıdır. Alınacak en büyük ödülün kendi sağlığı olacağı kavratılmalıdır.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir