Ertesi Gün Hapı

ertesi gün hapı, ertesi gün hapı kullanımı, ertesi gün hapı içen kadın,

Korunmasız ilişki sonrası, sprial olmaması, prezervatif yırtılması vb. durumlar sonucu gebeliği önlemek için ertesi gün hapı kullanılmaktadır.

Ertesi gün hapları ne kadar etkilidir?

Ertesi gün haplarının koruma oranları %70 ile %90 aralığında değişkenlik gösterebilir. Bu haplarının kullanım sonucunda hamile kalma riskiniz olabilir. Hap kısa sürede alınırsa koruyucu özelliği artmaktadır. Ayrıca bu haplar o kadar da masum değillerdir. Bu hapların kullanımı sonucunda gebe kalan kişiler mevcuttur. Adet gecikmesi yaşanırsa mutlaka hamilelik testini uygulamalısınız. Ertesi gün hapları gebeliğin yaşanmaması ve gerekli durumlarda kullanılmalıdır. Bu haplar; doğum kontrol yöntemi değildir. Sık kullanılması ilerleyen dönemlerde sorunlara neden olabilir.

Ertesi gün hapı ne zaman kullanılır?

 • Cinsel ilişkide korunma yönteminde sorun yaşanması durumunda,
 • Cinsel ilişkide prezervatifin yırtılması durumunda,
 • Cinsel ilişkide spiralin yerinden oynaması durumunda,
 • Doğum kontrol hapını almayı unutulması durumunda,
 • Tecavüz durumlarında.

Bu tarz durumlarda istenmeyen gebeliği önlemek amacıyla gerekli ise alınabilir.

ertesi gün hapı, en iyi ertesi gün hapı, en iyi ertesi gün hapları,
en iyi ertesi gün hapı

 

Ertesi gün hapını ne zaman kullanmalıyım?

Cinsel ilişki sırasında yaşanan korunma yöntemlerinde problem çıkması durumunda ertesi gün hapları kullanılabilir. Hap ne kadar erken zamanda alınırsa etkisi daha da artmaktadır. Cinsel birleşme sonrası 72 saat içerisinde alınmalıdır.

Ertesi gün hapını 72 saat sonra aldım. Hamile kalır mıyım?

Ne yazık ki bu sorunun net bir cevabı yoktur. Ertesi gün hapının etkinliği cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa, risk o kadar azalmaktadır. Cinsel birleşmeden hemen sonra alınsa bile %100’lük bir korunma yöntemi değildir. Cinsel birliktelikten sonra 1 saat sonra alınması ile 72 saat sonra arasında alınması arasındaki fark gebe kalma riskini doğrudan etkilemektedir. Ama unutulmamalıdır ki, bu hap kullanılmasa bile gebe kalınması çok kolay bir durum değildir.

Ertesi gün hapı hamileliği kesin engeller mi?

Araştırmalara göre ertesi günü haplarının koruyucu özelliği %70 civarı hamilelikten koruduğunu göstermiştir.Bu korunma oranını yakalamak için hapların doğru şekilde kullanılması çok önemlidir. Unutulmamalıdır ki; bu haplar normal gebelikten korunma hapları değildir. Sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır.

Ertesi gün hapları nasıl kullanılmalıdır?

Cinsel ilişki sonrası ertesi gün hapları, oldukça kısa sürede kullanılmalıdır. En geç 72 saat içerisinde hap alınmalıdır. Fakat hapı aldıktan 3 saat içerisinde kusma olması durumunda; doktorunuza danışarak tekrar kullanılması gerekebilir. Hamilelik önleyici haplar devamlı kullanılmamalıdır. Devamlı kullanılan doğum kontrol haplarını kullanmanız gerekmektedir. Bu tarz haplar sadece elzem durumlarda kullanılmalıdır.

ertesi gün hapı yan etkileri, ertesi gün hapı kanama, ertesi gün hapları,
ertesi gün hapı yan etkileri

Ertesi gün haplarının yan etkileri nelerdir?

Bu hapların kullanımı herkes için aynı olmayabilir. İçerisindeki kimyasallar alerjik durumlara neden olabilir. Farklı ilaç kullanan kişiler kullanılırsa farklı bir etkileşim olabilir.

Ertesi gün hapı kullanan kişilerde görülen belirtiler;

 • Halsizlik
 • Karın ağrısı
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Baş ağrısı
 • Kanama
 • Mide Bulantısı
 • Baş Dönmesi

Bu belirtiler kullanım sonrası 3-4 gün süresince görülebilir. Bir diğer yan etkisi ise beklenen tarihte adet olmaması birkaç gün gecikmesidir. Bu tarih gecikmesi daha uzun olursa mutlaka gebelik testi uygulamalısınız.

Ertesi gün hapı kullanımı sonucu kanama olmaması, hamilelik belirtisi midir?

Ertesi gün hapı kullandıktan sonra oluşan kanamalar genellikle ilacın yan etkisidir. Bu tarz yan etkiler her kadında görülmeyebilir. Ertesi gün hapı kullanımı sonucu kanama olmaz ise hamile olduğunuz anlamı taşımaz. Kanama olmaması büyük bir olasılık ile ilaç yan etkisidir ve hamilelikten bağımsızdır. Lakin unutulmaması gereken nokta şudur: ERTESİ GÜN HAPLARI %100 KORUMA SAĞLAMAZ. Bu sebeple; kanama olmaması gebelik ile de ilişkilendirilebilir. Lâkin karşılaşılan vakalarda bu durum oldukça düşüktür. Genellikle ilacın yan etkisi ile kanama olmamaktadır.

Ertesi gün hapı ayda kaç kere kullanılabilir?

Ertesi gün hapları sık kullanılan ilaç değildir. Bu haplar hamilelikten büyük oranda koruma sağlaması masum haplar olduğu anlamını taşımaz. Sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır. Yıl boyunca 2gün veya 3gün kullanılması sakıncalıdır. Doğum kontrol yöntemi olarak düşünceniz var ise doğum kontrol haplarını tercih etmelisiniz. Ertesi gün haplarının sık kullanılması durumunda; vücuda aşırı hormon takviyesi sağlamış olursunuz. Aşırı hormon takviyesi adetlerinizde düzensizliklere yol açar.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir