Çocuklarda Konuşma ve Dil Bozuklukları

çocuklarda konuşma bozukluğu, çocuklarda konuşma bozuklukları,

Çocuklarda konuşma bozuklukları ve dil bozuklukları, sosyal ilişkiler başta olmak üzere çocukların akademik başarıları ve duygusal gelişimlerini etkileyen ciddi bir sorundur.  Bu tür problemlerin daha erken zamanlarda müdahalesi ise çocuğun gelecek yaşamını olumlu etkilemektedir.

Çocuklarda konuşma bozuklukları, çocuğun akıcı ve ifade edici şekilde dil becerilerinin yaşına göre gelişme sağlayamaması, bir başka deyişle çocuğun beklenen düzeyde gelişememesi durumudur.  Dil ve konuşma birbirinden farklı olgulardır. İnsanların birbirleriyle anlaşmak, düşüncelerini paylaşmak ve duygularını dile getirmek amacıyla kullandıkları ortak kurallar sistemine dil adı verilirken, duygu ve düşüncelerin gerekli organlar yardımıyla üretildiği sisteme konuşma adı verilmektedir. Farklı bir deyişle insanların birbirleriyle sesli yada sözlü olarak iletişim kurmalarına konuşma adı verilmektedir.

Dil yalnızca konuşmadan ibaret değildir.

Dil olgusunda unutulmaması gereken nokta;  dil yalnızca konuşmadan ibaret olmayıp, yazı ve işaret kullanımı da bir dildir. Çocuklar duygu ve düşüncelerini aktarmak için yeterli dil bilgisine sahip olsa da dil ve dudak gibi konuşma organlarının işlevini yerine getirmemesi nedeniyle konuşma gerçekleşmeyebilir yani çocuk konuşamayabilir.  Diğer taraftan konuşma organları işlevlerini kusursuz yerine getiren çocuklarda dil gelişiminde aksaklık olması durumunda konuşamayabilir.  Çocuklarda konuşma bozuklukları ile dil bozukluğu aynı anda görülebilen bir problem de olabilir.

çocuklarda dil bozukluğu, çocuklarda dil bozukluğu tedavisi,
çocuklarda dil bozukluğu tedavisi

Çocukların Konuşma Bozuklukları Geçici Midir?

Çocuklar bazen yaşıtlarına göre bazı becerilerde geri kalabilir. Fakat bu durumdaki çocuklar bunu kısa süre içinde toparlayabilir arkadaşlarından daha iyi olabilir ve fark atabilirler.  Örneğin; bir çocukta yürüme, yemek gibi beceriler normal geliştiği halde konuşması gelişmeyip gecikebilir.  Tüm çocuklarda kabul gören gelişim aşamaları farklıdır. Çocukların kendilerine özgü gelişim aşamaları belirli bir zamanlamaya bağlı olabilir, yaşıtlarından erken konuşmaya başlayabilir yada geç konuşabilir.

Bu durum çocukları için çok iyi gözlemci olan ebeveynlerin dikkatinden kaçmaz.  Çevrelerinde normal gelişen çocuklar hakkında da fikir sahibi olan aileler her hangi bir durumda çocuklarından şüphelendiklerinde çocuklarını diğer çocuklarla karşılaştırarak bir şeylerin yolunda gitmediğini kolayca fark edebilmektedirler.

Çocukları için uzmanlardan yardım isteyen ebeveynler problemleri bir bir anlatarak en kısa yoldan çocuklarına uzman desteği almak isterler. Uzmanların yönlendirmesiyle tedaviye başlanarak çocuklarda konuşma bozuklukları giderilmesi için çalışılır.

Çocuklarda konuşma bozuklukların haricinde diğer bir önemli konu da çocuklarda obezite konusudur. Çocuk gelişimini direkt etkileyen bu sorun için profesyonel bir destek alınması muhakkak gereklidir.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir