Travma Sonrası Stres Bozukluğu

travma sonrası stres bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu halüsinasyon, post travmatik stres bozukluğu nasıl tedavi edilir, stres bozukluğu ilaçları, travma sonrası stres bozukluğu test, yetişkinlerde travma sonrası stres bozukluğu, ağır psikolojik travmalar, psikolojik travmalar nasıl atlatılır, travmatik stres belirti ölçeği pdf,

İnsanların yaşadıkları travmatik olayların üzerinde bıraktığı etkiler olarak tanımlanan travma sonrası stres bozukluğu, bazen yıllar geçmesine rağmen iyileşmeyebilir hatta yaşanan kaygılar yaşam boyu devam edebilir.

Bir insanın yaşadığı kaza, hastalık ya da sevdiği birisini kaybetmesi sonucu yaşadığı üzücü olayın ardından yas dönemi geçmek ve acılar giderek azalıp hayat normale dönmektedir. İnsanlar genel olarak yaşadıkları bu üzücü olayları belirli bir süre sonra unutarak normal hayatlarına devam ederler. Fakat bazı insanlar yaşadıkları bu tür travmatik olaylardan sonra aylar geçse de hatta yıllar geçse de iyileşmez ve olayın etkisi nedeniyle stres ve kaygılar devam eder.

Böyle kişilerde yaşanan olay unutulmaz ve yeniden yaşanıyormuş gibi görüntüleri tekrar gözünün önüne gelebilir. Sık sık tekrarlanan bu olaylar nedeniyle kişi kabuslar görebilir, uyumakta zorlanabilir, konsantre olmakta zorlanabilir hatta sevdiği kişilerin dahi kendisine yabancılaştığını hisseder. Stres bozukluğu yaşayan kişiler görecekleri tedavi ile yaşam kalitelerini yükselterek kaygılarından kurtulabilir.

stres
stres

Travma sonrası stres bozukluğu belirtileri ve sebepleri nelerdir?

Yaşanan travmanın ardından ciddi bir hastalık olarak ortaya çıkan stres bozukluğunda üç tip belirti görülebilmektedir.

  • 1- Travmanın anılarından kurtulamama

Çok rahatsız edici bir durum olup olayı tekrar tekrar yaşıyormuş gibi olmaktır. Kişi sürekli kabuslar görüp, sürekli olayı hatırlar ve çarpıntı terleme gibi bedensel olarak rahatsız olur.

  • 2- Travmayı hatırlamaktan kaçınmaya çalışma

Duygusal olarak uyuşuk olan bu kişiler yaşadıkları travmayı hatırlatan insanlardan, olaylardan ve bu türdeki aktivitelerden de uzak dururlar.

  • 3- Aşırı derecede tetikte olma

Sürekli tedirgin olan bu kişiler uyumakta ve konsantre olmakta zorlandığı gibi hemen sinirlenip öfkelenirler. Hatta en ufak bir ses duyduklarında dahi irkilirler.

TSSB sebepleri ise travmatik olaylara bağlı olup, yaşanan bir travmatik olayın ardından gelişme göstermektedir. Travmanın süresi ve tehlikenin büyüklüğüne göre gelişen TSSB; cinsel saldırı, savaş gibi başka insanlar tarafından yapıldığında ise oluşma ihtimali daha yüksek olmaktadır.

T.S.S.B tedavi edilir mi?

Genelde herkesin tedavi görmesini gerektiren bir hastalık olmayan TSSB, zamanla aile, arkadaş ve çevrenin etkisiyle unutulur ve kişiler iyileşmektedir. Fakat olaydan birkaç hafta sonra belirtiler azalmak yerine artıyorsa ve kişinin yaşamını etkileyecek duruma gelirse uzmandan yardım alınmalıdır.

İlaç tedavisi ve terapi yöntemleri uygulanan tedavi şeklinde hastalar genelde olumlu yanıt verdiği için hayat kalitesinde de yükselmeler görülebilmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir