Diş İpi Nasıl Kullanılır?

diş ipi, diş ipi kullanımı, diş ipi ağız,

Diş ipi kullanımı genel olarak halk arasında çok sık kullanılmayan‚ birçok kişinin evinde dahi bulunmayan‚ ihmal edilen bir ağız bakım ürünüdür. Halbuki en az bir diş fırçasının gördüğü ilgiyi hak etmektedir. Öncelikli olarak diş ipinizi nasıl kullanmanız gerektiğinden bahsedelim.

Diş İpi Uygulaması

Diş ipi kullanımı işlemini elleriniz ile yapacağınızdan öncelikli olarak ellerinizi yıkayarak dezenfekte etmelisiniz. Ortalama 45 santimetrelik bir ip parçası kopararak işe başlayın. Kısa keseceğiniz bir ip ya da plastik tutma yerleri ile satılan hazır diş ipleri işinizi tam anlamı ile göremeyebilir. Daha sonra ipin bir kısmını bir elinizin işaret parmağına sarın. Diğer ucu için de diğer elinize aynı işlemi yapın. İpin ellerinizden çözülmeyecek kadar sağlam şekilde durduğundan emin olduktan sonra uygulamaya geçebilirsiniz.

diş ipi kullanımı, diş ipi, mavi diş ipi,
diş ipi kesme

Tek tek dişlerinizin arasında ipi sokarak yavaş ve dikkatli hareketler ile zikzaklar çizin. Diş ipi kullanımı uygularken hızlı ve sert davranmamaya dikkat edin. Aksi taktirde diş etinize zarar verebilirsiniz. Diş ipinizi diş aralarına sadece dik doğrultuda tutmayın. Dişlerinizin bir kısmını da çevreleyecek şekilde hafif bir kavis verebilirsiniz. Bu işlem daha çok bölgeye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Her diş arası geçişte diş ipinin belirli bir kısmını parmağınıza sarın ve ipten yeni bir kısım kullanmaya dikkat edin. Yoksa bir dişten temizlediğiniz parçaları diğer bir dişin arasına taşıma ihtimaliniz olabilir. Tüm dişlerinizi atlamadan yavaşça uygulamanızı bitirin. İlk uygulamalar can sıkıcı ve zor olabilir. Ancak birkaç uygulamadan sonra elleriniz işlemi daha ustaca uygulayabilir duruma gelecektir.

Diş ipi uygulaması ile birlikte dişlerinizin çürüme riskini minimuma indirmiş olacaksınız. Aynı zamanda diş etlerinizde meydana gelen hastalıkları da azaltmış olacaksınız. Bu iki problemin sebebi de diş aralarında kalan artıkların doğru temizlenemiyor olmasından kaynaklanır. Bakterilerin oluşumunda düzgün bir fırçalama ve diş ipi oldukça etkilidir. Ayrıca buna bir de yapacağınız gargara işlemini eklerseniz ağız sağlığı konusunda elinizden gelen her bakımı yapmış olacaksınız. Özellikle devamlı devam eden kötü ağız kokusu şikayetiniz varsa diş ipi kullanımı bu sorunu da ortadan kaldıracaktır.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir