Anne Sütünün Faydaları

anne sütünün faydaları

Anne sütünün faydaları saymakla bitmiyor. Bebeğe faydaları haricinde anneye faydaları da bulunmaktadır. Cilde, yüze, kulağa, göze, saça, faydaları haricinde yetişkinlere de faydası bulunmaktadır. Bebeklik zamanında doğru ve etkili bir anne sütü içen bebek, yetişkinlikte de bazı hastalıklara karşı dirençli olmaktadır.

Bebeklik dönemi, insanoğlunun gelişimi açısından en önemli olan dönemlerden bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Özellikle de gelişim açısından büyük bir özveri gerektiren bu dönemde ailelere büyük görevler düşmektedir. Bebeğin beslenmesinden bakımlarına kadar birçok anlamda çok dikkatli olunması gerekmektedir. Anne sütü de bu dikkatli olunması gereken noktalardan bir tanesidir. Bebek beslenmesinde en önemli kısım anne sütüdür.

 

Anne sütü bebek için en ideal besindir. Bebeğin büyümesi için gerekli protein, karbonhidrat, yağ, vitaminler, eser elementler, su gibi her şeyi içerisinde barındırır. Bu yüzden bebek için en doğru beslenme şekli anne sütüdür. Dolayısıyla anne sütü alan bebek, en uygun bir şekilde büyüyecektir. Çok zayıf olmayacaktır ve çok şişman olmayacaktır. Ayrıca emziren anne bebeğini bir çok hastalıktan da koruyacaktır. Alerjik hastalıklar, bağırsak hastalıkları ve benzeri hastalıklardan sadece bebeklik ve çocukluk döneminde değil ileriki yaşantılarında da korunacaktır. Anne sütü alan bebekler, almayan bebeklere göre daha zeki oldukları gözlemlenmektedir. Özellikle ilk bir hafta içerisindeki anne sütünde bebeği mikroplardan koruyucu bir takım maddeler de bulunmaktadır. Bu sebeple doktorlar anne sütü için “bebeğin ilk iş aşısı” olarak nitelendirmektedir.

Anne Sütünün Faydaları Nelerdir?

Bebeğin bağışıklık sisteminin güçlenmesini açısından önemli olan anne sütü doğal bir ilaç görevi görmektedir. Normal insanlar ilaç ve besin ihtiyacını normal yollarla karşılayabilirken, bebekler gelişimin başında olduklarından anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Çünkü sindirim sistemleri normal besinlere hazır olmadığı için bu yolla hiçbir şekilde vitamin ve mineral ihtiyacını karşılayamamaktadırlar. Bu nedenle de dünyanın en sağlıklı besini olarak söylenebilecek olan anne sütü bebekler için en önemli besin ürünü olmaktadır.

Bebeğin emzirilmesi konusunda da dikkat edilmesi gereken birkaç ayrıntılı nokta bulunmaktadır. Burada annelere düşen en önemli görevlerden ilk emzirme saatlerini aksatmamak olmaktır. Bir diğer önemli nokta da hijyen konusudur. Bebeğin emzirme için hazırlanması kadar annenin memesinin temizliğine de dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü bebek bu dönemde hastalıklara karşı savunmasız olduğundan, ağız yoluyla mikrop bulaşması muhtemele bir olay olmaktadır. Yine bir diğer nokta, bebeğin emzirilmesi konusunda zorlama ya da engelleme yapılmaması gerekmektedir. Bebeği istemediği bir anda emzirmek ya da tam doymadan emzirmeyi yarıda kesmek bebek için zararlı olabilecek hareketlerden bir tanesidir.

 

 

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir