Bebeklerde Gaz Sancısı

bebeklerde gaz sancısı, bebeklerde gaz sancısı neden olur, bebeklerde gaz sancısı nasıl geçer, bebeklerde gaz sancısı nasıl geçirilir, karnı ağrıyuan bebek, karnı ağrıyan çocuk,

Ebeveynleri bebeklerinin bakımlarında en çok zorlayan sıkıntı bebeklerde oluşan gaz sancılarıdır. Bebeklerde gaz sancısı bir hastalık değildir. Normal görülmesi gereken bir durumdur. Bebek beslendikçe midesinde oluşan semptomlar gaz ortaya çıkarmaktadır. Bu gaz kalın bağırsakta oluşursa yellenme şeklinde daha yukarıda oluşursa ağızdan geğirme şeklinde dışarı çıkar. Bu şekilde dışarı atılmadığı zaman ise vücutta şişkinlik oluşturur ve sıkıntı verir. Bunun sonucu bebeğiniz huysuzlaşır ve devamlı ağlama tepkileri verir. Vücutta oluşan bu gaz dışarı atılmadığı sürece de bu huysuzluk devam eder. Basit yollarla bu gazı dışarı atarak bebeğinizin rahatlamasını sağlamak mümkündür.

Makalemizde soru ve cevaplara geçmeden önce bebek sağlığı konusunda uzman hekimimizin sizlere özel olarak hazırladığı videoyu izlemenizi öneririz. Video oldukça kısa ve tamamen bilgilendirici içerikle dolu. Video bitiği zaman makalemizi okumaya devam edebilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa makalenin altındaki yorum kısmından veya videomuzun altına yorum yapabilirsiniz.

Bebeklerde Gaz Sancısı Neden Olur?

  • Yeni doğan bebeklerde sindirim sistemi tam çalışmadığı için bağırsak, hareketlerinin yetersiz olur ve tam sindirilemeyen besinler gaz açığa çıkarır.
  • Biliyoruz ki; anne sütünün faydaları oldukça fazladır. Bebeğin annesinden süt emerken sık sık hava yutması da gaz sancısına neden olabilir.
  • Biberonla beslenmeden kaynaklı hava yutması da buna sebep olmaktadır.
  • Ek gıda alırken alınan gıdaların daha fazla gaz açığa çıkarması. (özellikle bazı marka mamaları tüketen ailelerde bu sorun sıkça görülür.)
  • Bebeğin sık sık ağlaması sebebiyle hava yutması gibi sebepler bebeklerde gaz oluşmasına neden olur.

Bebeklerde ve Çocuklarda Gaz Sancısı Belirtileri

Gaz sancısı bebeğin bazı hareketlerinden anlaşılabilir. Eğer bebek ağlarken karnını tutarak ağlıyor ise, karnında sizin dışarıdan gördüğünüz kadarıyla belirgin bir şişlik ve kasılma varsa, ıkınma hareketleri yapıyorsa büyük ihtimalle problem gaz sancısıdır. Vücut içinde oluşan ve bebeği huzursuz eden bu gaz dışarı atılmadığı sürece siz de rahat edemeyecek ve belki geceler uykusuz geçmeye başlayacaktır. Çünkü bebeğiniz gazını çıkarana kadar ağlamaya devam edecek size rahat vermeyecektir. Unutmayın, bebekler masumdur ve bir şey bilmezler. Onları hayata adapte edebilmek sizin elinizdedir. Nasıl yürümeyi yavaş yavaş öğrenecek ve kendi başına yemek yemeği yavaş yavaş öğrenecekse de gaz çıkarmayı da zamanla öğrenecektir. Ama bu zamana kadar gaz sancısı belirtilerine dikkat etmeli ve bebeğinize yardımcı olmalısınız.

çocukta gaz sancısı, çocukta gaz sancısı nasıl geçer, gaz sancısı, gazı olan çocuk nasıl anlaşılır, karnı ağrıyan çocuk, karnını tutan çocuk,
çocukta gaz sancısı

Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Geçer?

Bebek gaz çıkarmada sıkıntı yaşıyorsa emzirirken, mama verirken ardından gazını çıkartmaya çalışın. Bebeğin karnına masaj yaparak, omuz üzerine başı aşağı gelecek şekilde hafifçe sırtına vurarak gazını çıkartmasını sağlayabilirsiniz. Bununla beraber bebeğin sırtına ve karnına dairesel harekelerle baskı uygulamak, karnına veya sırtına hafif sıcak havlu koymak gazı çıkarmada yardımcı olacaktır. Altı aylık veya daha büyük bebeklerde ise bitkisel karışımlar sayesinde bu problem çözülebilir. Papatya, rezene, defne yaprağı ve zencefil ile yapılan hafif bitkisel karışımlar bu yaşlardaki bebekler için gaz sancısına iyi gelecektir. Ama bu karışımları kullanmadan önce muhakkak doktorunuza danışınız. Özellikle ufak bebeklerin alerjik reaksiyonları tam olarak bilinmediğinden doktora danışmadan sağdan soldan duyduğunuz bitkisel bir karışımı veya ilacı bebeğinize vermeyiniz. Her ilaç veya her bitki her bünyeye aynı etkiyi göstermez. Ayrıca dozu da iyi ayarlamak gerekmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir