Çocuklarda İştahsızlık

Çocuklarda iştahsızlık oldukça sık rastlanan bir durumdur. Genelde çok baskıdan dolayı çocuklar yemek yemek istemiyor olabilir. Bunu iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Doktor hasta olmadığını söylediği halde çocuğunuz iştahsız ise onun yemek yemesini sağlamak için bazı değişik yollara başvurmanız gerekecektir.

Çocuğunuza değişik yemekler hazırlamaya çalışın hatta bu yemekleri süsleyerek cazip şekillere sokarak çocuğunuza verin. Özellikle çalışan anneler vakit darlığından kahvaltı, makarna, yumurta, konserve gibi kolay hazırlanabilen şeyleri tercih ederler. Çocuğun iştahının artması gereken dönemlerde bu monoton beslenme şeklini değiştirmenizde yarar olabilir. Çalışan bir anne iseniz biraz daha kolay veya basit yemekler çocuğunuza sunuyorsanız onları eğlenceli hale getirin. Örnek olarak, makarnanın üzerine koyacağınız yoğurdu gülümseme şeklinde ekleyin. Veya yumurtayı farklı bir şekilde dilimleyerek çocuğunuzun ilgisini çekmeye çalışın.

Çocuklarda beslenme ve çocuklarda iştahsızlık konusu hakkında doktorumuz sizler için bir video hazırladı. Mutlaka izlemelisiniz.

 

Çocuklarda Beslenmenin Önemi

Beslenme konusuna ne kadar önem verdiğinizi belli etmemizde yarar var. Çocuğunuz sizi memnun etmek için, siz istiyorsunuz diye yemek yememelidir. Yemek yemek istemediği zaman üzerinde durmayın. İyi yemek yediği zamanda, babası eve geldiği zaman: “Bu gün çok memnunum, çocuğumuz bu gün yemeğini çok güzel yedidemeyin. Çocuğunuz bu konunun çok önemli olduğunu düşünüp, bundan yararlanmaya, şantaj konusu yapmaya kalkışabilir.

Çocuğunuz sofrada yemeğini yemek istemiyormuşçasına oturuyorsa hiçbir şey söylemden önündeki tabağı kaldırın sizin bu hareketinizden sonra masadan kalkıp oyun oynamaya gidebilir. Eğer siz tabağını kaldırdıktan sonra aç olduğunu, karnının doymadığını söyleyip itiraz ederse ona bir şans daha tanıyın. Böylece çocuk sizin onu katı kurallarla zorlamadığınızı, acıktığı zaman yemeğini yemesinin yerinde bir hareket olacağını anlatmak istediğinizi kavrayacaktır. Bu şekilde zorlama çocuklarda iştahsızlık çekmesindeki en büyük nedenlerden biri olabilir.

Çocuğu telaşlandırmamak gerekir, çocuğunuzu çabuk, acele yemek yemeye zorlamayın. Aceleci bir tavır takınırsanız çocuğunuz, bir an önce sofrayı toplama telaşında olduğunuzu, onun yemek yemesinin sizi ilgilendirmediğini düşünecektir. Ona rahatça yemeğini yiyebilmesi için zaman bırakın. Yemeğini tabağına azar azar koyun. Bitirince tekrar isteyecektir. Tıka basa dolu bir tabak çocuğun moralini bozabilir, hatta iştahını kaçırabilir. Ayrıca yine büyük miktarlarda yemek koyarsanız ileride çocuklarda obezite rahatsızlığı da baş gösterebilir. Bu sebeple az az ve dikkatini çekecek bir şekilde servis yapmaya gayret gösterin.

çocuklarda beslenme, çocuklarda eğlenceli beslenme, çocuklarda ve bebeklerde beslenme,
çocuklarda beslenme

Çocuklarda İştahsızlık > İştahsız Çocuğun İştahı Nasıl Açılır?

Çocuğun beğenmediği bir yemeği sabah, öğle, akşam, ertesi gün yiyinceye kadar önüne koymayın. Çocuklara her şeyi yemesini öğretmek gerekir ama bunun yolu bu değildir. Bu şekilde davranırsanız iyi bir sonuca varamazsınız. Sevmediği yemeği sık sık önüne koyacağınıza, mesela birkaç hafta sonra aynı yemeği yapın herkesin yediğini görünce o da tadına bakmak isteyebilir.

Ona bir öğünde birkaç yeni yemeği birden yedirmeye kalkışmayın. Bu yemeklerden birine alıştıktan sonra diğerlerine alıştırın. Onun küçük olduğunu unutmayın.
Çatalı, kaşığı tutup yemek yiyebiliyorsa bırakın yemeğini kendi kendine yesin. Ama ondan, mesela dört yaşındaki bir çocuktan 12 yaşındaymışçasına muntazam yemek yemesini beklemeyin. Eğer çocuğunuz sofrada sizinle birlikte yemek yemek istemiyorsa, siz de onun huysuzlukları yüzünden çok sinirleniyorsanız, tek başına yemek yemesine izin verin. Sizin yakınında olduğunuzu bildiği için memnundur, siz ona aldırış etmiyormuşsunuz gibi davranın ama onu uzaktan izleyin.

Neşeli, huzurlu bir ortamın en iyi iştah açıcı olduğunu sakın unutmayın.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir