Meme Kanserine Yol Açan Kimyasallar

meme kanseri, meme kanserine yol açan maddeler, meme kanseri korunma, meme kanseri görseli, meme kanseri banner,

Meme kanseri, kadınlar arasında görülen en sık kanser hastalığıdır. Her 5 kadından birinde meme kanseri olma riski olduğu bilinmektedir. Meme kanserine yol açan Kimyasallar, tehdit oluşturmaktadır. Her kadının yılda en az 1 kere meme kanseri (memografi) muayenesi yaptırmalıdır.

Meme kanserini bir çok kimyasal maddenin meme tümörü oluşturmaya teşkil ettiği bilinmektedir. Bilim adamları, bu kimyasal maddelerin insan sağlığını büyük ölçüde etkilediğine yönelik her gün araştırma yapıp, ispatlar sunmaktadır. Bu kimyasallardan korunmak mümkündür.

ABD’de Silent Spring tarafından fareler üzerinde yapılmış olan bir araştırmada; meme kanserine sebep olabilen kimyasal maddeler ortaya çıktı. Bu zararlı kimyasal maddelerden nasıl uzak kalınabileceğine dair bir yol çizilmiştir. Dr. Ruthann Rudel başkanlık yaptığı araştırmada, meme kanseri görülen kadınların maruz kaldığı, maddeler tespit edilmiş ve bu maddelerden nasıl uzak kalınacağına dair maddeler belirlenmiştir.

meme kanseri korunma, meme kanserinden korunma, meme kanseri, meme kanseri pembe kurdele,

Meme Kanserinden Korunmak İçin Dikkat Edilecek Kimyasallar:

  • Benzin, petrol, dizel ya da fuel vb. yakıt türleriyle çalışan araçlardan mutlaka uzak durmaya özen göstermelisiniz. Bahçede kullanılan, çim biçme makinesi ve diğer makinelerin bile elektrik bağlantısıyla çalışanını tercih etmelisiniz.
  • Mutfağınızda yemek yaparken, havalandırma cihazını kullanmaya dikkat edin ve mümkün olduğu kadar yağda kızartılan yiyecekleri azaltmaya çalışın.
  • Mobilya alırken poliüretan köpüklü olanları tercih etmemeniz gerekir. Ayrıca yanmaya karşı dayanıklı olan köpük malzemeli eşya almaktan kaçınmaya çalışın.
  • Evinizde leke tutmaz bir şekilde üretilen mobilya, halı ve kumaş türlerini tercih etmemeye dikkat edin.
  • Kıyafetlerinizi kuru temizlemeye verecekseniz, leke çözücü veya diğer çözücüleri kullanmayan bir yerde temizletmeye çalışın.
  • İçme suyu filtresi kullanıyorsanız, bu filtrenin tek bir parça karbondan yapılmış olmasına mutlaka dikkat edin.
  • Evinizde temizlik yaparken, petrokimyasal maddeler içeren temizleyicilerden uzak durmaya çalışın. Çamaşır suyu, bulaşık sabunu gibi temizleyiciler ağır bir şekilde kimyasal içerdiğinden bunları evinize sokmamaya dikkat edin. Bitkisel içerikli olarak kimyasal içermeyen doğa dostu zararsız deterjanlar kullanabilirsiniz.

Sonuç olarak; meme kanserinden korunmak için muhakkak her sene düzenli olarak muayene yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca etkileşime girdiğiniz tüm maddelerden kimyasalları çıkartmanız sizin yararınıza olacaktır. Kimyasal ürünler yerine doğal ürünler tercih etmelisiniz. Bu giydiğiniz kıyafetten, şampuanınıza; çocuğunuzun biberonunu yıkadığınız bulaşık deterjanından, çocuğunuzun çantasına kadar bir çok yerde petrokimyasal maddeler bulunmaktadır. Bu sebeple doğal ürünleri hayatınızın her yerinde kullanmaya özen göstermelisiniz.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir