Özgüven Eksikliği İle Başa Çıkma

kendine güvenmeyen kadın, özgüveni düşük kadın, özgüveni eytersiz kadın,

Kendimizi ve özelliklerimizi tanıdığımız halde yaşamsal başarılarımızın eksikliği tek bir sebebi vardır oda kendimize duyduğumuz özgüven eksiliğidir.

Özgüven Eksikliği Nedir?

Birçok başarımızın önüne geçen ve kötü sonuçlar doğuran başarısızlık özgüven yetersizliğine bağlıdır. Olumlu özelliklerimizi kullanım aşamasında sorunlar yaşamamızın ve başarı duygusundan uzaklaşmamıza sebep olan özgüven eksikliği girişimci yapımızı kullanmamızı engellemektedir. Bireylerin yaşam tarzlarını yakından etkileyen ve gerek iş hayatımız gerekse sosyal hayatımızı yönlendiren özgüven duygusunu bünyemize yerleştirmeliyiz. Öz güven eksikliğinin doğurduğu başka bir sorun ise dikkatsizliktir. Başımıza gelen olumsuz olayları altında yatan sebep de özgüven eksikliğidir. Yaşantımız sırasında güvensiz şekilde yaptığımız işlerin başarı oranı düşmekle beraber mesleki kariyerimizi de etkilemektedir. Özgüven eksikliğimizi gidermek adına bir takım unsurları bilmek gerekir.

Özgüven Nasıl Geri Kazanılır?

Sosyal yaşantımız için kendimize ayırdığımız zaman ve toplum içinde geçirdiğimiz süre güven eksikliğinin giderilmesinde son derece önemlidir. Örneğin bir bireyin belli zaman aralıklarında kendi hobilerini gerçekleştirmesi ve sosyal etkinliklere katılması özgüvenini arttıran önemli sebeplerdir. Kişilik gelişimini doğrudan etkileyen kendine güven konusu hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkmaktadır. Eğitim konusunun ve yaşadığımız toplumun kalite seviyesi de bireylerin özgüveni belirlemektedir. Yeterince özgüveni olmayan bir birey verdiği kararların doğruluk payını ölçemez ve bu kararları hayata geçiremez. Bu sebepten dolayı özgüvenimiz her zaman tazelenmeli ve yetersiz kaldığı dönemlerde gerekli çalışmaların yapılması şarttır.

erkekte özgüven eksikliği, özgüven eksikliği, özgüven eksikliği olan erkek,

Özgüven Yetersizliği Belirtileri ve Nedenleri

Özgüven yetersizliği kadınlarda ve erkeklerde farklı incelenmektedir. Özellikle kadınların özgüven konusu iş hayatında biraz daha yetersiz kalsa da kişisel anlamda oldukça üst düzeydedir. Bu durum erkeklerde tam tersidir. Erkekler genellikle iş anlamında özgüveni yüksek olurken kişisel anlamda özgüven sorunu yaşayabilmektedirler. Her iki cinste de nedenleri araştırmak için profesyonel bir destek alınması gerekmektedir. Mutlu bir hayat sürmek ve başarıların kapılarını açmak için özgüven yetersizliğinden kurtulmak şarttır.

Sonuca bakacak olursa özgüven eksikliği tüm yaşantımızı etkileyen ve her dönemde karşımıza çıkacak bir duygudur. Başarılı ve kaliteli bir yaşam için birey kendine güvenmeli, yapacağı çalışmalarda ise özgüvenini ön planda tutmalıdır. Bu konuda profesyonel bir destek almaktan utanmamalı ve biran önce adım atılmalıdır.

Unutmayın! başarının anahtarı özgüvenden geçmektedir.

Bu Yazıyı Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir